Stoimy obecnie w obliczu zachodzących gwałtownie zmian klimatycznych, które są skutkiem intensywnego rozwoju w wielu dziedzinach gospodarki światowej, przemysłu, ale również ery konsumpcjonizmu. Nie wszystkie zmiany jesteśmy wstanie odwrócić, ale możemy zahamować proces degradacji Naszej Planety poprzez rozważne korzystanie z jej zasobów.
Szczególnie musimy zadbać o stały i stabilny dostęp do wody odpowiedniej jakości.
Dlatego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie poleciło Wojewódzkim Ośrodkom Doradztwa Rolniczego utworzenie Lokalnych Partnerstw do spraw Wody (LPW) w każdym województwie, na terenie każdego powiatu.
Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie przeprowadził w latach 2020-2022 spotkania (stacjonarne i online) skierowane do wszystkich powiatów województwa śląskiego, mające na celu przybliżenie idei istnienia LPW w Polsce.
Członkiem LPW może zostać każdy przedstawiciel jednostek samorządu terytorialnego, firm państwowych, prywatnych, rolnicy, rybacy, spółki wodne, jednym słowem wszyscy Ci, którym zależy na poszanowaniu zasobów wodnych i dbaniu o jej dostępność i jakość. W pierwszej kolejności jednak pragniemy zaprosić do współpracy i podpisania listu intencyjnego przedstawicieli samorządu terytorialnego.
W 2022 roku zaproponowaliśmy możliwość utworzenia w każdym powiecie województwa śląskiego Lokalnych Partnerstw do spraw Wody poprzez podpisanie listu intencyjnego oraz wybranie przewodniczących każdego LPW. Rezultatem realizacji operacji są podpisane listy intencyjne dotyczące utworzenia LPW w 16 z 17 powiatów.
Głównym zadaniem LPW jest stworzenie sieci efektywnej współpracy pomiędzy wszystkimi kluczowymi Partnerami na rzecz zarządzania zasobami wody w rolnictwie i na obszarach wiejskich powiatów, przede wszystkim pomiędzy społecznością lokalną, a instytucjami i urzędami.
Celem operacji jest utrzymanie sieci efektywnej współpracy pomiędzy wszystkimi kluczowymi Partnerami na rzecz zarządzania zasobami wody w rolnictwie i na obszarach wiejskich powiatów na terenie województwa śląskiego. Celem “Lokalnych Partnerstw ds. Wody w województwie śląskim” jest diagnoza sytuacji w zakresie zarządzania zasobami wody pod kątem potrzeb rolnictwa i mieszkańców obszarów wiejskich – analiza problemów oraz potencjalnych możliwości ich rozwiązania, upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie gospodarki wodnej i oszczędnego gospodarowania nią w rolnictwie i na obszarach wiejskich. LPW mają za zadanie analizować potrzeby inwestycji, tworzyć rankingi tych inwestycji oraz opiniować ich zasadność. Priorytetowym zadaniem jest również sieciowanie osób, podmiotów, instytucji itp. na rzecz rozwoju LPW i realizowanych przez nie przedsięwzięć. Celem LPW jest również inicjowanie lokalnych działań w zakresie gospodarki wodnej.
Przedmiotem operacji były spotkania stacjonarne, spotkania online, konferencja stacjonarna, broszura i ulotka. Takie formy realizacji operacji zostały w województwie śląskim wypraktykowane w przeciągu 2 lat istnienia Lokalnych Partnerstw ds. Wody i doskonale wpisują się w realizowane cele projektu. Spotkania stacjonarne i online umożliwiają analizę problemów i potencjalnych możliwości ich rozwiązywania, sieciowanie partnerów i komunikację na szczeblu lokalnym. W sumie w 28 spotkaniach wzięło udział 358 osób. Dzięki temu doszło do zainicjowania działań w poszczególnych powiatach województwa śląskiego.
Konferencja została zorganizowana w Chorzowie dnia 20 grudnia 2022 roku, wzięło w niej udział 55 uczestników z terenu całego województwa. Wśród uczestników konferencji byli przedstawiciele PGW WP, samorządów terytorialnych, doradcy rolni, naukowcy i mieszkańcy województwa śląskiego. Konferencja dała możliwość omówienia przedsięwzięcia na szczeblu wojewódzkim, oraz wyznaczyła nowe kierunki działania LPW. Podczas konferencji podsumowaliśmy dotychczasowe prace nad tworzeniem LPW w województwie śląskim. Między wykładami i podczas panelu dyskusyjnego trwały rozmowy na temat aktualnych wyzwań i problemów związanych z gospodarowaniem wodą w rolnictwie oraz pomysłach na ich rozwiązanie.
Program konferencji
- „Główne kierunki działań MRiRW oraz źródła finansowania gospodarki wodnej i aktywności LPW” – Joanna Gumula MRiRW;
- Kierunki inwestycji gminnych dla przywrócenia utraconej retencji na obszarach rolniczych. Niedoceniona rola rzek i obszarów bagiennych w łagodzeniu skutków susz i powodzi” – Ilona Biedroń mgr inż. inżynierii środowiska i zarządzania zasobami wodnymi;
- Możliwości dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przedsięwzięć polegających na adaptacji do zmian klimatu oraz przeciwdziałaniu suszy i zaopatrzeniu w wodę. – Mariusz Deinek Specjalista w Zespole Gospodarki Wodnej i Ochrony Powierzchni Ziemi WFOSiGW;
- Panel Dyskusyjny – Moderatorzy.
Rezultatem operacji jest ulotka „Kompetencje instytucji w zakresie gospodarowania wodą” która jest efektem sygnałów partnerów LPW o niewystarczających informacjach o zakresie kompetencji poszczególnych instytucji. W 2022 roku LPW województwa śląskiego wydało również broszurę „Racjonalne gospodarowanie wodą na terenach rolniczych. Województwo śląskie.”
Wydawnictwa stworzone w 2022 roku dostępne są w wersji online oraz w wersji papierowej, przybliżają działalność LPW oraz stanowią bazę wiedzy o gospodarce wodnej w województwie śląskim.
Chcesz zostać Partnerem KSOW – zarejestruj się na stronie ksow.pl