W Polsce ostatnio odnotowuje się coraz większe wahania temperatur i inne bardziej widoczne zmiany klimatyczne. Zimy są coraz mniej śnieżne, przez co wiosną w glebie nie ma odpowiedniego zapasu wody potrzebnej do rozpoczęcia okresu wegetacyjnego roślin, a w okresie wzrostu opady deszczu są zbyt małe, by zaspokoić zapotrzebowanie produkcji roślinnej. Rolnictwo, małe i duże gospodarstwa rolne o różnych profilach produkcji: roślinnym, zwierzęcym czy stawowym, ale również przedsiębiorstwa z innych branż czy gospodarstwa domowe, stoją przed wyzwaniem, jak uchronić się przed brakiem wody.
Często spotykaną barierą, przy realizacji pozytywnych inicjatyw mogących wpłynąć korzystnie na zasobność i dostępność wody na danym terenie, jest brak współpracy między instytucjami i podmiotami mającymi strategiczne pozycje w gospodarowaniu zasobami wodnymi.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie wystąpiło z inicjatywą aby wspólnie z Wojewódzkimi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego utworzyć Lokalne Partnerstwa do spraw Wody w każdym województwie, rozlokowując je na terenie każdego powiatu.
W odpowiedzi, Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie zaplanował w 2021 roku w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich zrealizowanie projektu „Utworzenie Lokalnych Partnerstw do spraw Wody na terenie województwa śląskiego”.
Celem operacji było utworzenie Lokalnych Partnerstw do spraw Wody w 16 powiatach województwa śląskiego, jako sieci efektywnej współpracy pomiędzy wszystkimi kluczowymi partnerami na rzecz zarządzania zasobami wody w rolnictwie i na obszarach wiejskich w każdym z tych powiatów. Operacja zrealizowana została na terenie powiatów: będzińskiego, bielskiego, bieruńsko-lędzińskiego, częstochowskiego, gliwickiego, kłobuckiego, lublinieckiego, mikołowskiego, myszkowskiego, pszczyńskiego, raciborskiego, rybnickiego, tarnogórskiego, wodzisławskiego, zawierciańskiego i żywieckiego. W każdym powiecie zrealizowano dwa spotkania. W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, Państwowego Gospodarstwa Wodnego – Wody Polskie, przedstawiciele rybaków, rolników w tym działających w ramach spółek wodnych, izb rolniczych, firm mających znaczące oddziaływanie na wykorzystanie zasobów wody na danych obszarze, organizacji pozarządowych i przedstawiciele mieszkańców obszarów wiejskich, uczelni rolniczych, instytutów, doradcy rolniczy.
Realizacja operacji przyczyniła się do przekazania wiedzy pomiędzy poszczególnymi reprezentantami grupy docelowej projektu oraz pomiędzy ekspertami, a uczestnikami spotkań.
Ze względu na sytuację związaną z pandemią, pierwsze spotkania w każdym powiecie odbyły się w formie webinariów. W 16 spotkaniach online zorganizowanych w terminie od 18 lutego do 16 kwietnia 2021 roku uczestniczyło łącznie 343 osoby. Spotkania prowadzone były przez Katarzynę Dziedzic i Sylwię Jackowską – koordynatorów Lokalnych Partnerstw do spraw Wody w województwie śląskim. Na tych spotkaniach przedstawiono uczestnikom czym są Lokalne Partnerstwa do spraw Wody, jakie zadania mają realizować i kto może być członkiem. Omówiono zadania na przyszłość. Każdy z uczestników przedstawił gospodarstwo, instytucję czy inny podmiot gospodarczy jaki reprezentuje, pod kątem gospodarowania wodami.
Drugie spotkania LPW odbywały się stacjonarnie na terenie wszystkich 16 powiatów. Na spotkaniach przedstawione i omówione zostały aktualne problemy sektora rolnego, przedsiębiorstw oraz mieszkańców obszarów wiejskich związane z pogarszającą się sytuacją hydrologiczną. Poruszone były tematy związane z efektywnym i oszczędnym gospodarowaniem wodą w produkcji roślinnej, zwierzęcej, gospodarce stawowej, ale również w przedsiębiorstwach funkcjonujących na obszarach wiejskich.
W ramach współpracy i wymiany poglądów omówiono potencjalne możliwości poprawy dostępności wody, ochronę przed suszą, powodzią oraz działania mające na celu ochronę ekosystemów wodnych przed zanieczyszczeniem i niewłaściwą eksploatacją zarówno wód powierzchniowych jak i podziemnych. Na każdym spotkaniu zrealizowany był wykład na temat sytuacji hydrologicznej powiatu poprowadzony przez pracowników naukowych Uniwersytety Śląskiego w Katowicach, tworzących Śląskie Centrum Wody. Poruszano również tematykę najważniejszych inwestycji jakie powinny się znaleźć w Rankingu inwestycji i działań remontowych najważniejszych dla powiatu dotyczących racjonalnego gospodarowania wodami.
LPW Zawiercie
Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie rozpoczął drugie spotkania Lokalnych Partnerstw ds. Wody. 24 partnerów LPW powiatu zawierciańskiego spotkało się 6 lipca br. aby przedyskutować tematy dotyczące gospodarki wodnej na terenie powiatu.
Spotkanie rozpoczęto od przywitania uczestników i przedstawienia nowych informacji dotyczących dalszego funkcjonowania Lokalnych Partnerstw ds. Wody. Następnie dr hab. Andrzej Woźnica, prof. Uniwersytetu Śląskiego przedstawił temat „Przedstawienie działalności Śląskiego Centrum Wody. Wyzwania związane z woda na Śląsku – wspólnie zadbajmy o jakość wód”. Prezentacja odnosiła się również do stanu wód powiatu zawierciańskiego, zagrożeń ekosystemów rzek, ukształtowania terenu powiatu. Kolejną częścią spotkania była przedstawienie gmin powiatu zawierciańskiego oraz dyskusja dotycząca problemów oraz sposobów ich rozwiązania.
LPW Bieruńsko-Lędziński
W dniu 13 lipca odbyło się spotkanie Lokalnego Partnerstwa ds. Wody powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Uczestniczyły w nim 23 osoby.
Część merytoryczną spotkanie przedstawił dr hab. Andrzej Woźnica, prof. Uniwersytetu Śląskiego. Temat „Przedstawienie działalności Śląskiego Centrum Wody. Wyzwania związane z woda na Śląsku – wspólnie zadbajmy o jakość wód” odnosił się do stanu wód powiatu bieruńsko-lędzińskiego, zagrożeń ekosystemów rzek, ukształtowania terenu powiatu.
Zaproszeni goście chętnie zabierali głos podczas dyskusji. Wskazali obszary które wymagają nakładów finansowych dla prawidłowego ich funkcjonowania, oraz nowe pomysły inwestycji wpływających na bezpieczeństwo mieszkańców powiatu.
LPW Racibórz
04 września 2021 r. w Krzyżanowicach przy ulicy Głównej 4. odbyło się II spotkanie Lokalnego Partnerstwa ds. Wody. Wzięło w nim udział 26 osób, w tym rolnicy, przedsiębiorcy, prezesi RSP, przedstawiciele gmin, miasta Racibórz, spółek wodnych, Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, Śląskiej Izby Rolniczej oraz PGW Wody Polskie Nadzór Wodny Racibórz. Spotkanie prowadzili pracownicy Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Wykład przeprowadził dr. Marcin Libera.
Na spotkaniu omówiono najbardziej palące problemy dotyczące gospodarki wodnej. Uczestnicy przedstawili swoje pomysły, dotyczące ich rozwiązania oraz utworzenia i działalności Lokalnych Partnerstw do spraw Wody w powiecie raciborskim.
LPW Gliwice
15 września 2021 r. w Starostwie Powiatowym w Gliwicach odbyło się II spotkanie Lokalnego Partnerstwa ds. Wody. Wzięli w nim udział przedstawiciele gmin, spółek wodnych, Nadleśnictwa Rudziniec, Śląskiej Izby Rolniczej oraz PGW Wody Polskie Nadzór Wodny Gliwice, tj. 22 uczestników. Spotkanie prowadzili pracownicy Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Częstochowie i PZDR w Gliwicach.
Na spotkaniu przedstawiono ranking inwestycji i działań remontowych najważniejszych dla powiatu dotyczących racjonalnego gospodarowania wodami.
Dr Bartosz Łozowski, reprezentujący Uniwersytet Śląski przedstawił prezentację nt. „Wyzwania związane z woda na Śląsku – wspólnie zadbajmy o jakość wód”. Na koniec rozgorzała ożywiona dyskusja dotycząca problemów gospodarowania wodą w powiecie gliwickim oraz możliwości ich rozwiązania.
LPW Kłobuck
W dniu 16.09.2021r. 24 partnerów LPW powiatu kłobuckiego miało okazję uczestniczyć w spotkaniu Lokalnych Partnerstw ds. Wody. Omówiono potencjalne możliwości poprawy dostępności wody, działania mające na celu ochronę ekosystemów wodnych przed zanieczyszczeniem i niewłaściwą eksploatacją wód podziemnych i powierzchniowych, ochronę przed suszą oraz powodzią. Na spotkaniu przedstawiono ranking inwestycji i działań remontowych najważniejszych dla powiatu dotyczących racjonalnego gospodarowania wodami.
Po przywitaniu uczestników dr inż. Marcin Libera, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego przedstawił temat „Przedstawienie działalności Śląskiego Centrum Wody. Wyzwania związane z woda na Śląsku – wspólnie zadbajmy o jakość wód”. Prezentacja odnosiła się również do stanu wód powiatu kłobuckiego, zagrożeń ekosystemów rzek, ukształtowania terenu powiatu. Następnie przedstawiono gminy powiatu kłobuckiego oraz dyskutowano nt. problemów oraz sposobów ich rozwiązania.
LPW Będzin
20 września 2021 r. w Restauracji Zamkowa w Siewierzu odbyło się II spotkanie Lokalnego Partnerstwa ds. Wody powiatu będzińskiego. Uczestniczyli w nim przedstawiciele gmin, starostwa powiatowego, spółek wodnych, izb rolniczych oraz rolników, było to 24 uczestników. Spotkanie prowadziły panie Katarzyna Dziedzic i Sylwia Jackowska z Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Przedstawiły informacje dotyczące dalszego funkcjonowania LPW.
Podczas spotkania LPW wykład miał dr Bartosz Łozowski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wydział Nauk Przyrodniczych Instytut Biologii, Biotechnologii Ochrony Przyrody nt. „Wyzwania związane z wodą na śląsku – wspólnie zadbajmy o jakość wód”.
Poruszone zostały tematy związane z sytuacją hydrologiczną w powiecie. Uczestnicy spotkania zgłaszali inwestycje, które mają pozytywny wpływ na retencję i wodę dla rolnictwa.
LPW Wodzisław
W dniu 22 września 2021 roku w Ośrodku Kultury w Godowie obyło się drugie spotkanie Lokalnego Partnerstwa do Spraw Wody w powiecie wodzisławskim, w którym udział wzięły 24 osoby.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele prawie wszystkich gmin powiatu wodzisławskiego oraz przedstawiciele środowiska rolniczego. Po niezwykle interesującym wykładzie przeprowadzonym przez pana profesora Andrzeja Woźnicę ze “Śląskiego Centrum Wody” nastąpiła ożywiona dyskusja. Rolnicy zwrócili uwagę na szereg problemów związanych nie tylko bezpośrednio z produkcją rolniczą ale także na budowę infrastruktury i jej odwodnienia, co często generuje dalsze problemy z melioracją i zrzutami wód z dróg i terenów zabudowanych.
LPW Myszków
23 września 2021 r. w Starostwie Powiatowym w Myszkowie odbyło się spotkanie Lokalnego Partnerstwa ds. Wody powiatu myszkowskiego. Było to już drugie spotkanie w tym roku osób reprezentujących podmioty mające wpływ na gospodarowanie wodą w powiecie myszkowskim. Wzięli w nim udział 22 partnerzy: przedstawiciele gmin, instytucji mających wpływ na zarządzanie zasobami wody, rolnicy, doradcy rolniczy oraz przedstawiciele PGW Wody Polskie.
Spotkanie zorganizowane zostało przez pracowników Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Katarzynę Dziedzic oraz Sylwię Jackowską przy współpracy doradców Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Myszkowie.
Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem dr inż. Marcina Libery, wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego. Zaprezentował temat „Przedstawienie działalności Śląskiego Centrum Wody. Wyzwania związane z wodą na Śląsku – wspólnie zadbajmy o jakość wód”. Ważną częścią prezentacji były informacje dotyczące do stanu wód powiatu myszkowskiego, zagrożeń i szans wynikających z zasobów wodnych i ukształtowania terenu powiatu.
Następnie wystąpiła Katarzyna Dziedzic prezentując zrealizowane działania LPW oraz zadania na przyszłość Lokalnych Partnerstw. Na spotkaniu omówiono plany dalszego funkcjonowania LPW i problemów z jakimi boryka się powiat myszkowski w zakresie gospodarowania wodami. Celem spotkania było stworzenie rankingu najważniejszych inwestycji i działań remontowych dotyczących racjonalnego gospodarowania wodami w powiecie myszkowskim.
LPW Pszczyna
28 września 2021 r. w Brzeźcach (gmina Pszczyna) odbyło się II spotkanie Lokalnego Partnerstwa ds. Wody. Było to kolejne spotkanie związane z tą tematyką, wzięły w nim udział 22 osoby: rolnicy, przedstawiciele gmin, powiatu, spółek wodnych oraz PGW Wody Polskie Nadzór Wodny Pszczyna. Spotkanie prowadzili pracownicy Ośrodka Doradztwa Rolniczego pani Katarzyna Dziedzic oraz Sylwia Jackowska. Niezwykle interesujący wykład: Wyzwania związane z wodą na Śląsku – wspólnie zadbajmy o jakość wód” przeprowadził dr hab. Andrzej Woźnica z Uniwersytetu Śląskiego.
Na spotkaniu omówiono plany dalszego funkcjonowania LPW i najbardziej palące problemy dotyczące gospodarki wodnej w powiecie pszczyńskim. Celem spotkania było stworzenie rankingu najważniejszych inwestycji i działań remontowych dotyczących racjonalnego gospodarowania wodami w powiecie pszczyńskim.
LPW Bielsko-Biała
W środę 29 września 2021 r. w Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego O/Bielsko-Biała w Powiatowym Zespole Doradztwa Rolniczego Bielsko-Biała odbyło się II spotkanie Lokalnego Partnerstwa ds. Wody, na które przybyło 29 osób.
Wzięli w nim udział przedstawiciele PGW Wody Polskie RZGW w Gliwicach – Nadzór Wodny w Bielsku-Białej, PGW Wody Polskie – Zarząd Zlewni w Żywcu, PGW Wody Polskie – Nadzór Wodny w Żywcu, PGW Wody Polskie – Nadzór Wodny w Kętach, Urzędów Gmin i Miast Powiatu Bielskiego, Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina, Spółek Wodnych, Spółek Melioracyjnych, Spółdzielni Produkcji i Usług Rolniczych, Sołtysi Gmin Powiatu Bielskiego, Śląskiej Izby Rolniczej, Gospodarstwa Rybackie, Doradcy Rolniczy Powiatu Bielsko-Biała oraz rolnicy.
Spotkanie prowadzili Koordynatorzy LPW ds. Wody Śląskiego Ośrodka Doradztwa w Częstochowie oraz pracownicy PZDR Bielsko-Biała.
Podczas spotkania LPW prezentację przedstawił dr. Bartosz Łozowski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wydział Nauk Przyrodniczych, Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska nt. „Wyzwania związane z wodą na Śląsku – wspólnie zadbajmy o jakość wód”.
Uczestnicy spotkania dyskutowali na temat gospodarowania wodą , małej retencji oraz wodą dla rolnictwa.
Efektem końcowym spotkania jest opracowany Ranking inwestycji i działań remontowych najważniejszych dla Powiatu Bielskiego dotyczący racjonalnego gospodarowania wodami. Ranking ten zawiera 25 pozycji.
LPW Tarnowskie Góry
Na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim 30 września br., w sali bursy odbyło się II spotkanie Lokalnego Partnerstwa do Spraw Wody, dla 27 osób. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele gmin, samorządów, instytucji ,podmiotów prywatnych, nauczyciele i uczniowie ZS CKR w Nakle Śląskim, rolnicy i mieszkańcy obszarów wiejskich, który korzystają w znaczny sposób z wody.
Z ciekawym wykładem wystąpił pracownik Uniwersytetu Śląskiego dr inż. Marcin Libera. Na spotkaniu zostały omówione kwestie dotyczące wody w skali globalnej, kraju oraz regionu. Spotkanie odbyło się w celu realizacji zadania jakim jest utworzenie Lokalnych Partnerstw do Spraw Wody w województwie śląskim.
LPW Mikołów
We wtorek, 5 października 2021 r. w Starostwie Powiatowym w Mikołowie odbyło się II spotkanie Lokalnego Partnerstwa ds. Wody. Wzięli w nim udział przedstawiciele gmin, starostwa powiatowego, spółek wodnych, spółek węglowych oraz rolników. Spotkanie, w którym uczestniczyły 24 osoby prowadzili pracownicy Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Częstochowie i PZDR w Mikołowie.
Podczas spotkania LPW swoją prezentację przedstawił dr hab. prof. UŚ Damian Absalon Przewodniczący Państwowej Rady Gospodarki Wodnej, poruszane były kwestie związane z aktualnym stanem i dostępnością zasobów wodnych.
Omawiano aktualne problemy sektora rolnego, przedsiębiorstw oraz mieszkańców obszarów wiejskich związane z pogarszającą się sytuacją hydrologiczną. W ramach Lokalnego Partnerstwa ds. Wody, wzajemnej współpracy i wymiany poglądów, rozważane będą potencjalne możliwości poprawy dostępności wody, ochrony przed suszą, powodzią oraz działania mające na celu ochronę ekosystemów wodnych przed zanieczyszczeniem i niewłaściwą eksploatacją zarówno wód powierzchniowych jak i podziemnych.
W kolejnych latach przewiduje się zaangażowanie partnerów LPW w tworzeniu systemu wspomagania decyzji zarządzania wodą. LPW ma za zadanie utworzyć listę inwestycji najważniejszych do zrealizowania na terenie danego powiatu.
Na koniec rozgorzała ożywiona dyskusja dotycząca problemów gospodarowania wodą w powiecie mikołowskim oraz możliwości ich rozwiązania.
LPW Lubliniec
6 października 2021 r. w Pawonkowie odbyło się II spotkanie Lokalnego Partnerstwa ds. Wody. Było to kolejne spotkanie związane z tą tematyką, wzięli w nim udział 24 osoby: Poseł RP Andrzej Gawron, rolnicy, przedstawiciele gmin, powiatu, spółek wodnych, Śląskiej Izby Rolniczej oraz PGW Wody Polskie Nadzór Wodny Kłobuck i Tarnowskie Góry.
Spotkanie prowadzili pracownicy Ośrodka Doradztwa Rolniczego pani Katarzyna Dziedzic oraz Sylwia Jackowska.
Na początku dr inż. Marcin Libera, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego przedstawił temat „Przedstawienie działalności Śląskiego Centrum Wody. Wyzwania związane z wodą na Śląsku – wspólnie zadbajmy o jakość wód”. Prezentacja odnosiła się również do stanu wód powiatu lublinieckiego, zagrożeń ekosystemów rzek, ukształtowania terenu powiatu.
Na spotkaniu omówiono plany dalszego funkcjonowania LPW i najbardziej palące problemy dotyczące gospodarki wodnej w powiecie lublinieckim. Celem spotkania było stworzenie rankingu najważniejszych inwestycji i działań remontowych dotyczących racjonalnego gospodarowania wodami w powiecie lublinieckim.
LPW Żywiec
12 października 2021 r. w Żywcu miało miejsce II spotkanie Lokalnego Partnerstwa ds. Wody. Było to kolejne spotkanie związane z tą tematyką, uczestnikami spotkania byli rolnicy, przedstawiciele gmin, powiatu, spółek wodnych oraz PGW Wody Polskie Nadzór Wodny Żywiec.
Spotkanie , w którym uczestniczyło 25 osób prowadzili pracownicy Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego pani Katarzyna Dziedzic oraz Sylwia Jackowska. Niezwykle interesujący wykład: Wyzwania związane z wodą na Śląsku – wspólnie zadbajmy o jakość wód” przeprowadziła pani dr hab. Magdalena Matysik z Uniwersytetu Śląskiego.
Spotkanie miało na celu omówienie planów dalszego funkcjonowania LPW oraz problemów dotyczących gospodarki wodnej w powiecie żywieckim. Rolą spotkania było stworzenie rankingu najważniejszych inwestycji i działań remontowych dotyczących racjonalnego gospodarowania wodami na terenie powiatu żywieckiego.
LPW Rybnik
14 października 2021 r. w Rybniku zorganizowane zostało II spotkanie Lokalnego Partnerstwa ds. Wody powiatu rybnickiego dla 24 osób. Wzięli w nim udział przedstawiciele miast, gmin, starostwa powiatowego, spółek wodnych oraz rolników. Spotkanie prowadzili pracownicy Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Częstochowie i PZDR w Rybniku.
Na początku dr inż. Marcin Libera, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego przedstawił temat „Przedstawienie działalności Śląskiego Centrum Wody. Wyzwania związane z wodą na Śląsku – wspólnie zadbajmy o jakość wód”. Prezentacja odnosiła się również do stanu wód powiatu rybnickiego.
Spotkanie prowadzili pracownicy Ośrodka Doradztwa Rolniczego Katarzyna Dziedzic oraz Sylwia Jackowska. Omówiono plany dalszego funkcjonowania LPW i najważniejsze problemy dotyczące gospodarki wodnej powiatu rybnickiego najpilniejsze inwestycje i działania remontowe dotyczące racjonalnego gospodarowania wodami w powiecie rybnickim.
LPW Częstochowa
15 października 2021 r. w Kłomnicach odbyło się II spotkanie Lokalnego Partnerstwa ds. Wody. Było to kolejne spotkanie związane z tą tematyką. Wzięli w nim udział: przedstawiciele gmin, rolnicy, przedstawiciel Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, doradcy rolniczy oraz przedstawiciele PGW Wody Polskie.
Spotkanie dla 27 uczestników prowadzili pracownicy Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Pani Katarzyna Dziedzic oraz Pani Sylwia Jackowska.
Na początku Pani Katarzyna Dziedzic przywitała wszystkich gości i rozpoczęła prezentację. Następnie dr inż. Marcin Libera, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego przedstawił temat „Przedstawienie działalności Śląskiego Centrum Wody. Wyzwania związane z wodą na Śląsku – wspólnie zadbajmy o jakość wód”. Prezentacja odnosiła się również do stanu wód powiatu częstochowskiego, zagrożeń ekosystemów rzek, ukształtowania terenu powiatu.
Na spotkaniu omówiono plany dalszego funkcjonowania LPW i najbardziej palące problemy dotyczące gospodarki wodnej w powiecie częstochowskim. Celem spotkania było stworzenie rankingu najważniejszych inwestycji i działań remontowych dotyczących racjonalnego gospodarowania wodami w powiecie częstochowskim.
Rezultatem operacji było zawiązanie współpracy pomiędzy instytucjami i użytkownikami zasobów wodnych na terenie 16 powiatów województwa śląskiego oraz zidentyfikowanie problemów związanych z gospodarowaniem wodą i dostępnością do zasobów wodnych w poszczególnych powiatach. Informacje te są podstawą do realizacji dalszych zadań, planowanych na kolejne lata funkcjonowania Lokalnych Partnerstw do spraw Wody w województwie śląskim.
Przygotowano analizę hydrologiczną powiatów bielskiego, mikołowskiego, pszczyńskiego, rybnickiego, wodzisławskiego i żywieckiego. Analiza ta zawiera przede wszystkim charakterystykę hydrologiczną obszaru każdego z tych powiatów, opis zasobów wodnych, prognozę zmian opadów atmosferycznych, ocenę ryzyka w kontekście zagrożenia zjawiskiem suszy i powodzi, użytkowanie wód ze szczególnym uwzględnieniem gospodarowania wodą w rolnictwie na obszarze powiatu, ogólną charakterystykę powiatu, w tym charakterystykę rolnictwa, warunki glebowe, propozycję rozwiązań – katalog działań.
Zorganizowano również konferencję podsumowującą prace Lokalnych Partnerstw do spraw Wody w województwie śląskim w latach 2020-2021.