Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie – Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Rybniku zorganizował 9 grudnia 2020 roku szkolenie online dla rolników oraz specjalistów doradztwa rolniczego w ramach operacji:
„Naukowe wsparcie usług doradczych z zakresu zarządzania ryzykiem agrofagów o znaczeniu gospodarczym oraz wprowadzenie odpowiednich środków zapobiegawczych.”
Projekt ten realizowany był ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Plan Operacyjny na lata 2020-2021).
Obostrzenia związane z sytuacją pandemiczną w kraju znacząco wpłynęły na wybór formy szkolenia. Zarządzanie ryzykiem agrofagów i wprowadzanie odpowiednich środków zapobiegawczych wciąż sprawia rolnikom trudność, więc szkolenie cieszyło się naprawdę dużym zainteresowaniem.
Celem szkolenia było upowszechnianie wiedzy na temat zarządzania ryzykiem agrofagów, a w szczególności chorób grzybowych w zbożach i wprowadzenie odpowiednich środków zapobiegawczych z uwzględnieniem następujących zagadnień:
– Skąd się biorą choroby na plantacjach zbóż?
– Choroby podstawy źdźbła.
– Choroby liści i kłosów.
– Integrowana ochrona.
– Stosowanie fungicydów w zbożach.
Szkolenie pozwoliło na kompleksowe spojrzenie na problem chorób grzybowych w zbożu i wybór najbardziej efektywnych metod ochrony.
Szkolenie prowadziła dr inż. Agnieszka Mączyńska z Instytutu Ochrony Roślin w Sośnicowicach, która w bardzo przystępny i merytoryczny sposób zapoznała uczestników szkolenia z problematyką chorób grzybowych w zbożach i ich ochroną. Pomimo formy (szkolenie online), rolnicy brali czynny udział w szkoleniu. Nie zabrakło dyskusji i pytań rolników.
Celem szkolenia było przygotowanie rolników do zarządzania ryzykiem agrofagów o znaczeniu gospodarczym, a doradców do wdrożenia tematu podczas wizyt w gospodarstwach rolnych. Nie mniejsze znaczenie miało przygotowanie tych samych grup odbiorców do wprowadzenia odpowiednich środków zapobiegawczych. Doskonała znajomość tematu z pewnością wpłynie na czujność rolników, działanie w odpowiednim momencie i ostatecznie na wysokość uzyskiwanych plonów. Odpowiednie zarządzanie ryzykiem agrofagów ma naprawdę duże znaczenie gospodarcze. Z pewnością stosowne działanie wpłynie na rentowność gospodarstw.
Spotkanie z przedstawicielem świata nauki ośmieli rolników do stałego kontaktu, czerpania wiedzy z nauki i dzielenia się własnymi doświadczeniami.
Takie działania informacyjne, szkoleniowe zaktywizują potencjalnych członków grupy operacyjnej. Stanowią też wsparcie transferu wiedzy w zakresie innowacji w rolnictwie.
Realizacja szkolenia spełniła zakładane cele. W szkoleniu uczestniczyło 27 producentów zbóż i doradców rolnych.