Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie informuje, że w dniach 18 -20.06.2018r. odbędzie się wyjazd studyjny do województwa lubelskiego pod nazwą „Innowacyjne technologie w przetwórstwie sadowniczym- produkcja cydru szansą dla rolników woj. śląskiego”.
Projekt będzie realizowany w ramach Sieci na Rzecz Innowacji w Rolnictwie i Na Obszarach Wiejskich. W perspektywie finansowej na lata 2014-2020 bardzo duży nacisk został położony na innowacyjność w działalności rolniczej i pozarolniczej. Wprowadzanie innowacji produktowych, procesowych i marketingowych pozwala na szybszy rozwój gospodarstw i firm poprzez m.in. zwiększenie wydajności, konkurencyjności, obniżenia kosztów produkcji, możliwości wejścia na nowe rynki. Sam temat innowacyjności jest czymś nowym, coraz bardziej popularnym i propagowanym. Dlatego trzeba zaznajamiać rolników z tematem innowacji, wskazać innowacyjne rozwiązania, czasem proste i mało kosztowne jeśli chodzi o wdrożenie. Trzeba również pokazać korzyści jakie niesie wdrożenie innowacji.
Celem operacji- jest zapoznanie uczestników wyjazdu studyjnego z funkcjonowaniem sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, zagadnieniem innowacji w rolnictwie, możliwościami praktycznego zastosowania przedstawianych rozwiązań, nawiązanie kontaktów i współpracy pomiędzy potencjalnymi uczestnikami przyszłych grup operacyjnych oraz przedstawienie dobrych praktyk w zakresie wdrażania innowacji w gospodarstwach zajmujących się produkcją sadowniczą.
Uczestnicy wyjazdu studyjnego odbędą wizytę w LODR w Końskowoli, wysłuchają wykładu na temat: „ Innowacyjnych technologii w sadownictwie” na Uniwersytecie w Lublinie, zapoznają się z tematyką w zakresie innowacyjnych rozwiązań w technologiach sadowniczych, przechowalnictwie, sortowaniu, pakowaniu i chłodzeniu owoców, sprzedaży i marketingu. Innowacji w zakresie produkcji, technologii cydru, doboru odmian oraz zagadnień organizacyjno – prawnych.
Projekt realizowany jest w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2018-2019.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
Misją Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej jest:
– Tworzenie i wspieranie inicjatyw sprzyjających utrzymaniu małych, tradycyjnych gospodarstw rolnych, starych gatunków zwierząt i odmian roślin a przez to dbanie o zachowanie tradycyjnej polskiej wsi dla przyszłych pokoleń.
– Rozwijanie rynku sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych z małych gospodarstw
Wyjazd odbędzie się 23 października 2017 r. ( PONIEDZIAŁEK)
Operacja skierowana jest do rolników, grup rolników, lokalnych przetwórców, przedstawicieli LGD, samorządów gminnych i doradców rolniczych.
Udział w wyjeździe studyjnym jest bezpłatny.
Głównym celem operacji jest promocja i pomoc w tworzeniu grup operacyjnych, poszukiwanie potencjalnych partnerów do grup EPI na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, operacja wskazuje korzyści płynące z zrzeszania się w grupy poprzez pokazanie przykładów dobrych praktyk. Operacja umożliwi wymianę doświadczeń i fachowej wiedzy między uczestnikami projektu a osobami zrzeszonymi w grupie w zakresie wdrażania innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
Doskonałym przykładem dobrej praktyki podczas wyjazdu będzie zapoznanie się z działalnością Stowarzyszenia -GRUPA ODROLNIKA, która jest reprezentacją wielu środowisk, składającą się z przedstawicieli rolników, konsumentów, środowisk proekologicznych, mediów, a także osób prywatnych.
Osoba do kontaktu: Anna Kowalska-Fert, a.kowalska@odr.net.pl, 34/3770100 wew.135,
tel. kom. 515275876
Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w projekcie, proszone są o przesyłanie formularzy zgłoszeniowych na adres emailowy a.kowalska@odr.net.pl do 13 października 2017 r. (PIĄTEK)
O uczestnictwie w projekcie decyduje organizator ŚODR.
Zainteresowane osoby serdecznie zapraszamy!!!