Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) województwa śląskiego działająca w ramach ŚODR w Częstochowie zorganizowała w dniach 23-24 września 2022 operację pn.: „Innowacje agrotechniczne”. Operacja była realizowana w ramach Planu Operacyjnego na lata 2022-2023.
Tegoroczna wystawa zgromadziła 641 wystawców, w tym 99 zagranicznych, łącznie z firmami które przybyły zza wschodniej granicy – z Ukrainy. Dwudniowy wyjazd pozwolił zainteresowanym rolnikom na poznanie technologicznych nowości zwłaszcza w tym roku, ukierunkowanych na rozwiązania związane z ochroną środowiska i klimatu. Wyróżniały się zestawy maszyn pozwalające na ograniczenie przejazdów po polu i uproszczenie uprawy. Prym, jak zwykle, wiodły stoiska ze sprzętem rolniczym a wśród nich producenci traktorów kombajnów i maszyn samobieżnych np. opryskiwaczy. Szczególne wrażenie robiły ogromne traktory i kombajny gigantów na rynku agro takich jak John Deere, Claas, New Holland, Kuhn czy Deutz. Były to maszyny o bardzo dużej wydajności, rzędu kilkuset hektarów na dzień które aby osiągać takie wydajności muszą pracować na odpowiednio wielkich polach. Do mniejszych producentów skierowana była równie szeroka oferta, również z firm polskich. Nowy kierunek w podejściu do upraw pokazało kilka stoisk, które wyspecjalizowały się w produkcji maszyn rolniczych do uprawy pasowej. Absolutną nowością były maszyny autonomiczne, w których rola człowieka ogranicza się tylko do zaprogramowania pracy, a potem dzięki technologii GPS robot już samodzielnie pracuje na polu.
Firmy produkujące wyposażenie do budynków inwentarskich także były obecne prezentując szeroki wachlarz swoich wyrobów, ułatwiających obsługę zwierząt w gospodarstwie. Prezentowane były też hale namiotowe o różnych nowatorskich rozwiązaniach konstrukcyjnych o szerokim zastosowaniu w gospodarstwach. Przedsiębiorstwa zajmujące się materiałem siewnym tak hodowcy jak i dystrybutorzy oferowali różne gatunki, przy czym popularnością cieszyły się te odmiany które pozwalają opóźnić termin siewu, charakteryzujące się szybkim wiosennym startem pozwalającym nadrobić jesienne opóźnienia w zasiewach. Co przy zmianowaniu, w którym występują buraki czy kukurydza na ziarno umożliwia większość elastyczność w doborze zasiewów. Ze względów na ograniczenia w dostępie jak i wysokie ceny nawozów azotowych zainteresowaniem cieszyły się mniej wymagające odmiany zbóż.
Podczas Targów Agroshow, odbywały się pokazy maszyn i ich możliwości podczas pracy. Jak zawsze były oglądane przez licznych rolników, którzy na tej podstawie mogli podejmować decyzję co do ewentualnego zakupu. Odbył się też pokaz pracy autonomicznego robota, który w zależności od zamocowanego narzędzia mógł bronować, pielić lub siać.
O reagowaniu na bieżącą sytuację świadczy obecność na wystawie przedsiębiorstwa produkującego brykieciarki do produkcji opału ze słomy a także firmy wypożyczającej swoje maszyny do produkcji opału z biomasy niedrzewnej. Zapotrzebowanie na te maszyny było tak duże że nawet do końcu roku zamknięte były zapisy na ich wypożyczenie.
Dla organizujących wystawy rolnicze ciekawa tez była organizacja tego przedsięwzięcia, rozplanowanie poszczególnych stoisk., tymczasowe maty położone na gruncie ułatwiające poruszanie się i dojazd do stoisk. Organizacja parkingów wraz z obsługą do kierowania ruchem. Wreszcie obecność na wystawie producentów a nie dealerów czy przedstawicieli.
Podczas podróży, pracownicy SIR omówili zasady działania samej sieci oraz realizowane przez ŚODR w Częstochowie operacje w ramach działania M16 Współpraca z PROW 2014-2020.
Jacek Lupa
Broker innowacji
ŚODR Częstochowa
Zdj. Joanna Brzozowska