W siedzibie Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie odbyło się szkolenie pn.:
„W zgodzie z naturą – innowacyjne wykorzystanie potencjału małych gospodarstw”.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wydarzenie miało miejsce 4 czerwca br. i wzięło w nim udział 50 osób spośród rolników, właścicieli gospodarstw ekologicznych i naturalnych, producentów żywności na małą skalę, przedstawicieli jednostek doradztwa rolniczego z województwa śląskiego oraz osób zainteresowanych tematyką zdrowej, lokalnej żywności i rozwijania potencjału małych, rodzinnych gospodarstw rolnych.
Operacja miała na celu przybliżenie alternatywnych sposobów prowadzenia produkcji roślinnej
i zwierzęcej z wykorzystaniem metod przyjaznych środowisku, dbających o jego zasoby oraz zwiększających bioróżnorodność z zastosowaniem nowoczesnych metod w małych gospodarstwach województwa śląskiego. Głównym jej celem było podniesienie poziomu wiedzy i wymiana doświadczeń w zakresie prowadzenia gospodarstwa zgodnie z zasadami rolnictwa regeneratywnego, ekologicznego i zrównoważonego. Żywność produkowana w takich gospodarstwach cieszy się coraz większym uznaniem i zainteresowaniem konsumentów, zatem celem operacji była również prezentacja skracania łańcucha dostaw.
Podczas szkolenia odbyły się wykłady:
- Permakultura czyli zdrowa relacja z ziemią – Igora Bokuna Akademia Przyziemnych Umiejętności
- Rolnictwo regeneratywne ratunkiem dla naszej planety, zdrowia konsumentów i portfela rolnika – Zuzanny Szmidel, Gospodarstwo regeneratywnie.pl
- Ziarno Świadomości – o zdrowych glebach, lokalności i roli wyborów konsumenckich w kształtowaniu gospodarki – Natalii Cikowskiej, Fundacja „Ziarno Świadomości”
- Walory prozdrowtone produktów ekologicznych, ekologia a środowisko – Małgorzaty Dawid- Chrzęstek ŚODR Częstochowa.
Swoje wystąpienie oraz degustację własnych wyrobów przeprowadziła Kooperatywa Rolników „Spiżarnia Lokalne Pożywienie” z Częstochowy. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać z rolnikami
z lokalnej kooperatywy i przekonać się o walorach smakowych i zdrowotnych produkowanej przez nich żywności.
Podczas operacji zaprezentowano film Rafała Smykowskiego pt.: „Ziarno świadomości”. Film ten opowiada o rolnictwie szanującym naturę, różnorodność biologiczną i dbającym o nasze największe dziedzictwo – stare odmiany nasion. Porusza kwestię podstawy naszego bezpieczeństwa żywnościowego – lokalnej przetwórczości, spółdzielczości i świadomej współpracy konsumenta z rolnikiem kochającym i troszczącym się o kondycję gleb. Film pokazuje jaki wpływ na nas mają codzienne wybory konsumenckie i stwarza przestrzeń do głębszej refleksji nad nimi i zmiany, która będzie dobra nie tylko dla nas, lecz także dla naszego otoczenia. To film o empatii i powiązaniach pomiędzy wszystkim, co nas otacza. Jest to festiwal emocji nasączony wiedzą o istocie rolnictwa i łańcuchu wiążącym ze sobą zdrowie, gospodarkę i kwestie społeczne. Film wywołał sporą dyskusję wśród uczestników, których największą obawą jest opłacalność produkcji rolniczej metodami ekologicznymi i na małą skalę.
Operacja pozwoliła na wzrost świadomości dbania o środowisko oraz nabywania żywności wysokiej jakości u lokalnych producentów. Była także okazją do zaprezentowania dobrych praktyk w temacie zrzeszania i spółdzielczości wśród rolników i producentów rolnych. Dzięki realizacji operacji uczestnicy mogli poznać potencjał małych, rodzinnych gospodarstw, w których żywność, choć produkowana na małą skalę, jest wartościowa i poszukiwana przez świadomych konsumentów
i może generować wystarczające dochody.
Chcesz zostać Partnerem KSOW – zarejestruj się na stronie ksow.pl