Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Pszczynie zrealizował w ramach Planu Operacyjnego 2022-2023, Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, PROW na lata 2014-2020 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich wyjazd studyjny pn. „Nowoczesna technologia uprawy soi i kukurydzy – warunki opłacalności” realizowany w ramach operacji „Grupy tematyczne województwa śląskiego”. Wyjazd odbył się 15 września br., do Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Pawłowicach. Udział wzięło 20 uczestników.
Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Pawłowicach prowadzi doświadczenia polowe nowych odmian oraz porejestrowe doświadczalnictwo odmianowe w województwie śląskim, ustala listy zalecanych odmian do uprawy na terenie naszego województwa, upowszechnia wiedzę o odmianach roślin uprawnych. Wyniki swoich doświadczeń Stacja publikuje w formie broszur, które uczestnicy wyjazdu również otrzymali.
W trakcie wyjazdu uczestnicy wysłuchali wykładów tematycznych oraz obejrzeli pola z uprawą soi i kukurydzy. Wykłady przeprowadził pan Norbert Styrc, który od wielu lat jest dyrektorem SDOO Pawłowice. Zagadnienia poruszane w trakcie szkolenia dotyczyły: plonowania odmian roślin bobowatych w SDOO Pawłowice, charakterystyki odmian soi i wpływu warunków meteorologicznych na plonowanie soi. W trakcie wyjścia na poletka doświadczalne została przedstawiona Prezentacja polowa odmian kukurydzy i soi oraz omówienie warunków opłacalności i to właśnie ten aspekt szkolenia wzbudził największe zainteresowanie uczestników, pojawiło się dużo pytań oraz porównanie upraw z tymi we własnych gospodarstwach. Słuchacze żywo uczestniczyli w zajęciach, zadawali dużo merytorycznych pytań, co skutkowało ożywioną dyskusją i docenieniem ogromnej wiedzy praktycznej wykładowcy. Jest to bardzo dobry przykład, jak może odbywać się transfer przepływu wiedzy z nauki do praktyki. Uczestnicy wyjazdu wyrazili swoje uznanie dla jakości merytorycznej wyjazdu i zadeklarowali chęć uczestnictwa w kolejnym tego typu projekcie po zbiorach soi, aby przekonać się, jak plonowały poszczególne odmiany w warunkach polowych. Kontynuacja szkolenia odbędzie się w terminie listopadowym, o czym będziemy wkrótce informować. Zawiązana współpraca, sieciowanie i wymiana wiedzy powstałej grupy tematycznej będzie podwaliną dla tworzącej się potencjalnej Grupy Operacyjnej.
Anna Rogala-Romanek
Za kompleksową organizację wyjazdu studyjnego zespół SIR składa serdeczne podziękowania Pani Annie Rogali – Romanek, kierownikowi PZDR Pszczyna. Serdecznie dziękujemy również uczestnikom za współpracę!