Narastające problemy z dostępnością wody są sygnałem do podjęcia działań, działań których początkiem jest Lokalne Partnerstwo do spraw Wody. W ostatnich latach rolnictwo w Polsce musi mierzyć się z trudnościami wynikającymi ze zmian klimatu. Nie sprzyjają produkcji wahania temperatur, niedostatek opadów, susze, ciepłe niemal bezśnieżne zimy. W ostatnich latach przekonaliśmy się o wartości wody, opadów oraz niszczycielskiej sile suszy. Niedobór wody widoczny jest już wiosną, należy wdrażać działania łagodzące skutki suszy ponieważ bez wody nie ma życia na ziemi.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie poleciło Wojewódzkim Ośrodkom Doradztwa Rolniczego utworzenie Lokalnych Partnerstw do spraw Wody w każdym województwie, na terenie każdego powiatu.
Podczas spotkań LPW poruszane są kwestie związane z aktualnym stanem i dostępnością zasobów wodnych. LPW ma za zadanie utworzyć listę inwestycji najważniejszych do zrealizowania na terenie danego powiatu.
W kolejnych latach przewiduje się zaangażowanie partnerów LPW w tworzeniu systemu wspomagania decyzji zarządzania wodą.
Po pilotażowym partnerstwie utworzonym w 2020 roku w powiecie cieszyńskim przyszedł czas na pozostałe powiaty. Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie w 2021 roku planuje utworzenie 16 Lokalnych Partnerstw ds. Wody.
Wprowadzenie do LPW prowadzą koordynatorki projektu: Katarzyna Dziedzic z oddziału w Bielsku-Białej, oraz Sylwia Jackowska z ŚODR w Częstochowie.
Na każdym z tegorocznych spotkań przedstawiane są ogólne założenia projektu oraz plan działania dla Lokalnego Partnerstwa ds. Wody w ramach konkretnego powiatu, które przestawia Pani Katarzyna Dziedzic – koordynator projektu.
Przybliżamy również uczestnikom projekt LPW poprzez opis działań z pilotażowego partnerstwa przeprowadzonego w powiecie cieszyńskim.
Pierwsze spotkanie LPW w 2021 roku odbyło się 18 lutego. Do spotkania powiatu bieruńsko-lędzińskiego uczestników zapraszali doradcy ŚODR Pani Teresa Bolech i Pan Stanisław Machaj. Sytuację hydrologiczną powiatu, podział administracyjny, położenie powiatu przedstawiła Naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Bieruniu. Na naszym spotkaniu zabrał głos również przedstawiciel KWK Piast-Ziemowit, który przedstawił wpływ działalności kopalni na stosunki wodne terenu powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Następnie Kierownik Nadzoru Wodnego w Bieruniu przedstawił zakres działalności Wód Polskich. Przedstawiciel Spółki Wodnej powiatu bieruńsko-lędzińskiego przedstawił historię spółki oraz wskazał pomysły i miejsce na stworzenie zbiornika na terenie powiatu który mógłby stanowić zabezpieczenie przeciwpowodziowe.
Spotkanie powiatu myszkowskiego odbyło się 23 lutego, zorganizowała je Pani Lidia Zagórska doradca ŚODR. Sytuację hydrologiczną powiatu myszkowskiego oraz zakres działalności Wód Polskich przedstawił Kierownik Nadzoru Wodnego w Częstochowie. Podczas spotkania poznaliśmy też podejście do oszczędności wody firmy Eko Świat. W planach firmy jest wprowadzenie nowoczesnych technologii pozwalających na wykorzystanie wód opadowych w procesie recyklingu. Na spotkanie LPW zaprosiliśmy również Gospodarstwo Rolne Agrokarpiówka z Choronia składające się ze stawów zasilanych przez rzekę Ordonkę.
25 lutego odbyło się spotkanie powiatu częstochowskiego zorganizowane przez doradcę ŚODR Panią Katarzynę Pokrywkę. Sytuację hydrologiczną powiatu myszkowskiego oraz zakres działalności Wód Polskich przedstawił Kierownik Nadzoru Wodnego w Częstochowie. Przedstawiciel PGW Zarząd Zlewni w Piotrkowie Trybunalskim przedstawił programy prowadzone przez Wody Polskie oraz zwrócił uwagę na znaczenie systemów melioracyjnych.