Znaczenie pszczół jako zapylaczy roślin uprawnych i dziko rosnących wielokrotnie przekracza wartość uzyskiwanych od nich produktów tj. miodu, pyłku czy wosku. Ich ochrona i podkreślanie fundamentalnego znaczenia dla środowiska to konieczność. Pszczelarstwo w województwie śląskim nadal cieszy się dużą popularnością. Ten trend należy utrzymywać, dlatego Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie organizuje przedsięwzięcia mające na celu promowanie pszczelarstwa i związanego z nim przetwórstwa.
W dniu 21.06.2022 został zorganizowany wyjazd studyjny pn. „Innowacyjne przetwórstwo produktów pszczelich”, który został zrealizowany w ramach operacji pn. „Grupy tematyczne województwa śląskiego”. Uczestnikami wyjazdu byli pszczelarze, przedstawiciele jednostek doradztwa rolniczego oraz mieszkańcy obszarów wiejskich zainteresowani prowadzeniem pasieki. Celem operacji było stworzenie grupy tematycznej zajmującej się pszczelarstwem i przetwórstwem produktów pszczelich. Współpraca pomiędzy uczestnikami operacji, przedstawicielami świata nauki oraz doradcami rolniczymi pozwoliła nie tylko na wymianę fachowej wiedzy, ale również na identyfikację bieżących problemów i próbę ich rozwiązania. Taka aktywizacja środowisk pszczelarskich może stać się podwaliną do tworzenia potencjalnych Grup Operacyjnych na terenie województwa śląskiego.
W Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Łączce uczestnicy odbyli część merytoryczną wyjazdu.
W arkana produkcji miodów pitnych wprowadził uczestników Dawid Buchalik. Miodosytnictwo to polskie dziedzictwo kultury spożywczej, aktualnie zapomniane i zastąpione nie najlepszej jakości miodami w marketach. A trunkiem zachwycał się nawet bohater „Potopu” Henryka Sienkiewicza:
„W chwilę po odejściu pani Skrzetuskiej pacholik przyniósł pod lipę gąsiorek i szklanicę. Pan Zagłoba nalał, następnie zamknął oczy i począł próbować pilnie.
– Wiedział Pan Bóg, dlaczego pszczoły stworzył! – mruknął pod nosem.
I jął popijać z wolna, oddychając przy tym głęboko i spoglądając na staw i za staw, hen, na czarne i sine bory ciągnące się, jak okiem dojrzeć, po drugim brzegu. Godzina była druga po południu, a niebo bez chmurki. Kwiat lipowy spływał bez szelestu na ziemię, a na lipie między liśćmi śpiewała cała kapela pszczół, które wnet poczęły siadać na zrąbku szklanicy i zgarniać słodki płyn kosmatymi nóżkami.”
Produkcja miodu wymaga czasu i przestrzegania higieny. Trud jednak się opłaca, można bowiem stworzyć trunek o różnorakim aromacie poprzez dodanie przypraw, ziół czy owoców. Produkcja miodów rzemieślniczych wymaga w Polsce rejestracji, co również omówiono.
Warsztaty praktyczne pokazały, jak prawidłowo zrobić nastaw na miód pitny trójniak o smaku pieczonego jabłka z cynamonem.
Temat apifitoterapii, wykorzystującej właściwości lecznicze substancji wytwarzanych przez pszczoły i surowców zielarskich omówiła Olga Mierzejewska-Buchalik. Z ziół, warzyw, miodu, propolisu, pyłku pszczelego, wosku, jadu i mleczka pszczelego tworzy się różne mikstury, które mają charakter profilaktyczno-leczniczy. Produkty takie cieszą się coraz większą popularnością wśród konsumentów i poszerzają ofertę produktów pszczelich.
Na warsztatach pokazano wytwarzanie mieszanek miodowych z owocami aronii oraz maliny.
Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w Gospodarstwie Pasiecznym „Pszczele specjały” Haliny Buchalik, położonym w malowniczej miejscowości Kostkowice. W centrum gospodarstwa znajduje się zakład przetwórczy, w którym odbywa się końcowy etap pozyskiwania miodu. W zakładzie przetwórczym znajdują się m.in.: pomieszczenie do odwirowywania miodu z plastrów, chłodnie na miód, pomieszczenie do konfekcjonowania miodu oraz sala sprzedaży, w której można nabyć produkty pszczele. Obok zakładu ulokowane są dwa pawilony pszczelarskie, w których mieszczą się pracownie. Zakład produkuje również mieszanki miodowe, takie jak: miód z propolisem, miód z pyłkiem kwiatowym, miód z pierzgą czy z bakaliami, a także ciastka i cukierki miodowe.
Uczestnicy wyjazdu zapoznali się z ciekawą z historią gospodarstwa, zwiedzili przetwórnię i pasiekę. Pszczelarze nawiązali także nowe kontakty, mogące w przyszłości zaowocować bliższą współpracą w ramach innowacyjnych projektów w zakresie przetwórstwa produktów pszczelich. Kontynuacją wyjazdu będzie spotkanie, którego termin jest przewidziany w okresie powakacyjnym.
Magdalena Orzyszek PZDR Wodzisław Śląski
Joanna Brzozowska
Zdj. Magdalena Orzyszek
Źródło: https://www.pszczelespecjaly.pl