W dniu 27 kwietnia 2021 roku odbyła się konferencja online pn. „Dobrostan zwierząt innowacyjną metodą poprawy konkurencyjności i ekonomiki gospodarstwa”, która została zorganizowana w ramach Planu Operacyjnego KSOW 2020-2021 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Operacja była współfinansowana w ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Schemat II Pomocy Technicznej. Konferencja, cieszyła się zainteresowaniem rolników i doradców z terenu działania Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, a jej celem było upowszechnianie wiedzy na temat innowacyjnego zastosowania dobrostanu zwierząt, jako narzędzia do poprawy konkurencyjności gospodarstwa i jego ekonomiki.
Obecnie coraz większy nacisk jest kładziony na dobrostan zwierząt. Podnosząc poziom dobrostanu zwierząt, który jest tematem niezwykle obszernym, oprócz korzyści etycznych można również osiągać korzyści finansowe. Rolnicy często nie dysponują wystarczająca wiedzą w tym zakresie, dlatego upowszechnianie tego zagadnienia jest niezwykle istotne. Dzięki temu pojawi się możliwość wykorzystania i zaadoptowania innowacyjnych pomysłów w rolnictwie. Uczestnictwo w konferencji pozwoliło zapoznać się z innowacyjnymi metodami poprawy dobrostanu zwierząt, które z powodzeniem można efektywnie wykorzystać i wdrożyć w gospodarstwach rolnych.
Wstęp do e-konferencji przygotował pracownik ŚODR- Magdalena Swadźba-Karbowy, która wdrożyła uczestników w działanie dotyczące dobrostanu zwierząt z PROW 2014-2020.
Zaproszeni wykładowcy przedstawili prezentację:
- dr hab. inż. Krzysztof Pawlak, prof. UR pt „Nowoczesne sposoby zapewnienia dobrostanu”
W swoim wystąpieniu Pan Profesor zdefiniował pojęcie dobrostanu i jego wskaźników. Pojęcie zoohigieny i jego znaczenie w poprawie poziomu dobrostanu zwierząt. Scharakteryzowane zostały mikroczynniki warunkujące klimat w budynkach inwentarskich. Zwrócił uwagę na innowacyjne rozwiązania, które mogą zostać wprowadzone w chowie zwierząt. - dr Bartosz Bojarski pt „Dobrostan zwierząt innowacyjną metodą podnoszenia zysków w gospodarstwie”. Pan Doktor w szerokim zakresie poruszył temat podnoszenia zysków gospodarstwa dzięki poprawie dobrostanu utrzymywanych zwierząt. Położony został nacisk na nowoczesne metody oraz sposoby poprawy dobrostanu zwierząt co równocześnie poprawi ekonomikę gospodarstwa.
- dr hab. Jacek Nowicki, prof. UR pt „Nowoczesne prodobrostanowe systemy utrzymania świń w świetle regulacji prawnych UE”. W swoim wystąpieniu Pan Profesor przedstawił uwarunkowania prawne, które dotyczą dobrostanu zwierząt. Omówione zostały wymogi jakie dotyczą hodowców oraz innowacyjne metody wzbogacania środowiska hodowlanego które przyczyniają się do podnoszenia dobrostanu.
- dr hab. inż. Krzysztof Pawlak, prof. UR pt „Nowoczesne sposoby zapewnienia dobrostanu”
Realizacja e-konferencji spełniła cele Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich tj.:
- Została utworzona sieć kontaktów pomiędzy rolnikami, ośrodkiem doradztwa i naukowcami
- Ułatwiono transfer wiedzy na temat Dobrostanu zwierząt jako innowacyjnej metody poprawy konkurencyjności i ekonomiki gospodarstwa.
- Spopularyzowano innowacyjne rozwiązania w rolnictwie i na obszarach wiejskich, ze wskazaniem dobrych praktyk w zakresie dobrostanu zwierząt.