Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie przeprowadził w latach 2020-2023 spotkania (stacjonarne i online) skierowane do wszystkich powiatów województwa śląskiego, mające na celu przybliżenie idei istnienia LPW w Polsce.
Celem operacji jest utrzymanie sieci efektywnej współpracy pomiędzy wszystkimi kluczowymi Partnerami na rzecz zarządzania zasobami wody w rolnictwie i na obszarach wiejskich powiatów na terenie województwa śląskiego. Zadaniem „Lokalnych Partnerstw ds. Wody w województwie śląskim” jest diagnoza sytuacji w zakresie zarządzania zasobami wody pod kątem potrzeb rolnictwa i mieszkańców obszarów wiejskich – analiza problemów oraz potencjalnych możliwości ich rozwiązania, upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie gospodarki wodnej i oszczędnego gospodarowania nią w rolnictwie i na obszarach wiejskich. LPW mają za zadanie analizować potrzeby inwestycji, tworzyć rankingi tych inwestycji oraz opiniować ich zasadność. Priorytetowym zadaniem jest również sieciowanie osób, podmiotów, instytucji itp. na rzecz rozwoju LPW i realizowanych przez nie przedsięwzięć. Celem LPW jest również inicjowanie lokalnych działań w zakresie gospodarki wodnej.
Przedmiotem operacji w 2023 roku były spotkania stacjonarne, on-line oraz konferencja stacjonarna. To kontynuacja 3-letniej realizacji operacji w województwie śląskim. Spotkania stacjonarne zaplanowane były w celu podpisania listów intencyjnych dot. utworzonych LPW. Spotkania on-line umożliwią dalszą analizę problemów i potencjalnych możliwości ich rozwiązywania, sieciowania partnerów i komunikację na szczeblu lokalnym.
Na spotkaniach on-line zostały poruszone tematy:
- Aktualna sytuacja LPW w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem województwa śląskiego.
- Nabór wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu „Zarządzanie zasobami wodnymi” w ramach poddziałania „Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014 – 2020) w zakresie budowy lub przebudowy otwartych zbiorników retencyjnych służących do gromadzenia wód opadowych lub roztopowych, wód gruntowych lub wód płynących. – nabór dla gmin.
- Ranking inwestycji i działań remontowych najważniejszych dla powiatu – dotyczące racjonalnego gospodarowania wodami.
Pod koniec roku odbyło się spotkanie online podsumowujące działania LPW w 2023 roku w czasie którego został omówiony temat „Monitoring wód powierzchniowych” dr Marcin Libera.
Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie zorganizował III Konferencję LPW 27.10.2023 roku w Czeladzi. Konferencja miała na celu przybliżyć zagadnienia związane z realizacją planowanych inwestycji zawartych w KPO, przedstawić odpowiednie kolejności działań, przybliżyć część formalną związaną z wnioskami o dofinansowanie.
W czasie konferencji zostały omówione tematy:
- Finansowanie inwestycji wodnych – Departament Nieruchomości i Infrastruktury Wsi MRiRW.
- Budowle hydrotechniczne „bliskie naturze” zwiększające potencjał retencyjny danego terenu – dr hab. inż. Karol Plesiński, prof. URK.
- Zagrożenia wynikające z nieodpowiedzialnego gospodarowania wodami oraz ich wpływ na środowisko i mieszkańców województwa śląskiego – dr hab. Andrzej Woźnica, prof. UŚ.
- Znaczenie antropogenicznych zbiorników wodnych w ochronie zagrożonych gatunków fauny na przykładzie realizacji projektu LIFE.VISTULA.PL – Damian Czechowski, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.