W ostatnich latach rolnictwo w Polsce musi mierzyć się z trudnościami wynikającymi ze zmian klimatu. Nie sprzyjają produkcji wahania temperatur, niedostatek opadów, susze, ciepłe niemal bezśnieżne zimy. W ostatnich latach przekonaliśmy się o wartości wody, opadów oraz niszczycielskiej sile suszy. Niedobór wody widoczny jest już wiosną, należy wdrażać działania łagodzące skutki suszy ponieważ bez wody nie ma życia na ziemi.
Wychodząc naprzeciw powyższemu problemowi Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie w czerwcu 2020 r. utworzył pilotażowy projekt w ramach operacji pn. „Utworzenie Lokalnego Partnerstwa Do Spraw Wody w powiecie cieszyńskim”. Jest to zadanie będące częścią ogólnopolskiego projektu mającego na celu utworzenie Lokalnych Partnerstw do spraw Wody w każdym województwie, monitorowany i wspierany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz ekspertów. Spotkania realizowane były w ramach Planu Operacyjnego KSOW na lata 2020-2021 w zakresie sieci na Rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) Schemat II Pomocy Technicznej
Celem operacji było stworzenie Lokalnego Partnerstwa do spraw Wody, a więc sieci efektywnej współpracy pomiędzy wszystkimi kluczowymi Partnerami na rzecz zarządzania zasobami wody w rolnictwie i na obszarach wiejskich powiatu cieszyńskiego.
Operacja zrealizowana została w cyklu 6 spotkań dwudziestu członków Partnerstwa. Ze względu na wprowadzone w kraju obostrzenia związane z pandemię Covid19 dwa spotkania odbyły się w formie online.
Operacja była realizowana od czerwca do grudnia 2020 roku. W skład Lokalnego Partnerstwa ds. Wody w powiecie cieszyńskim weszli:
- Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
- Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
- Spółki Wodne powiatu cieszyńskiego
- Zakład Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej PAN w Gołyszu
- Śląska Izba Rolnicza
- Lokalna Grupa Rybacka „Żabi Kraj”
- Nadleśnictwo Ustroń
- Starostwo Powiatowe w Cieszynie
- Urząd Miasta Cieszyn
- Urząd Gminy Chybie
- Urząd Gminy Goleszów
- Urząd Gminy Istebna
- doradcy rolniczy
- Osoby prywatne zainteresowane tematyką gospodarowania i oszczędzania wody
Uczestnicy operacji mieli możliwość wymiany informacji i doświadczeń w rozwiązywaniu problemów związanych z dostępnością i gospodarowaniem wodą. Realizacja operacji przyczyniła się do transferu wiedzy pomiędzy poszczególnymi reprezentantami grupy docelowej projektu. Dzięki realizowanej operacji podczas spotkań i poprzez otrzymany na koniec projektu raport członkowie Lokalnego Partnerstwa Wody mieli możliwość wymiany wiedzy fachowej, doświadczeń oraz dobrych praktyk w zakresie działań wspierających wdrażanie innowacji na terenach wiejskich szczególnie związanych z użytkowaniem i gospodarowaniem zasobami wodnymi.
Na wszystkich spotkaniach poruszane były kwestie problematyczne, podkreślana była zawiłość przepisów, różnice w ich interpretacji oraz czas załatwiania poszczególnych spraw związanych z użytkowaniem wód. Podstawowy problem wskazywany przez członków LPW to brak świadomości i brak funduszy. Często użytkownicy gruntów nie maja świadomości istnienia na ich działkach urządzeń wodnych.
Rezultatem operacji jest raport końcowy zawierający m.in. charakterystykę regionu, opis zasobów i infrastruktury wodnej, ocenę potrzeb inwestycyjnych w celu pozyskania niezbędnych ilości wody dla rolnictwa. W raporcie znajdują się informacje zebrane w czasie spotkań partnerstwa oraz analiza hydrologiczna powiatu cieszyńskiego. Członkowie LPW powiatu cieszyńskiego zgodnie uważają, że raport który wspólnie sporządziliśmy powinien mieć każdy powiat.