„Rolnictwo ekologiczną szansą dla rozwoju obszarów wiejskich” – relacja ze szkoleń on-line
Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie w dniach 2-3 grudnia 2020 roku zorganizował szkolenia z zakresu rolnictwa ekologicznego pn.: „Rolnictwo ekologiczne szansą dla rozwoju obszarów wiejskich”. Ze względu na wprowadzone w kraju obostrzenia związane z pandemię Covid19 spotkania odbyły się w formie on-line, ale były kontynuacją szkoleń stacjonarnych przeprowadzonych w październiku br. przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Celem szkoleń było upowszechnianie wiedzy i promocja dobrych praktyk stosowanych w rolnictwie ekologicznym wśród mieszkańców obszarów wiejskich województwa śląskiego. W szkoleniach, które odbyły się:
- 2.12.2020r. – oddział Mikołów
- 3.12.2020r. – oddział Bielsko-Biała
w sumie wzięło udział około 80 uczestników. Byli to rolnicy, mieszkańcy obszarów wiejskich, doradcy rolni oraz osoby zainteresowane produkcją metodami ekologicznymi. Prelegentem szkoleń była dr inż. Urszula Sołtysiak – ekspert ds. produkcji i przetwórstwa w rolnictwie ekologicznym oraz Rzecznik Polskiej Izby Żywności Ekologicznej. Na szkoleniach zaprezentowane zostały zasady prowadzenia gospodarstw ekologicznych wraz z uregulowaniami prawnymi w tym zakresie. Uczestnicy nabyli wiedzę z zakresu ekologicznej uprawy roślin, hodowli zwierząt w gospodarstwie ekologicznym, przetwórstwa ekologicznych produktów oraz możliwości ich dystrybucji. Dowiedzieli się również o obecnej sytuacji rolnictwa ekologicznego w Polsce w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej. W trakcie spotkań na czacie pojawiło się wiele pytań, na które Pani prelegent bardzo chętnie odpowiadała. Aktywność uczestników podczas szkoleń świadczy o dużym zainteresowaniu tematem rolnictwa ekologicznego.
Poprzez realizację szkoleń nastąpiło rozpowszechnienie i spopularyzowanie rolnictwa ekologicznego w województwie śląskim. Organizacja szkoleń przyczyniła się do wymiany fachowej wiedzy oraz umożliwiła nawiązanie kontaktów między różnymi podmiotami. Upowszechnienie wiedzy na temat korzyści środowiskowych, społecznych i zdrowotnych wynikających ze stosowania dobrych praktyk w rolnictwie ekologicznym zachęciło uczestników do wdrażania takich rozwiązań w swoich gospodarstwach.
Szkolenia realizowane były w ramach Planu Operacyjnego KSOW na lata 2020-2021 w zakresie sieci na Rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) Schemat II Pomocy Technicznej.